Tedavilerimize Göz Atın!

Tedavilerimize Göz Atın!

Liposuction veya yağ aldırma – vücut şekillendirme olarak ta bilinen bu cerrahi prosedür ile vücudun çeşitli bölgelerindeki fazla yağ dokusu bir vakum-emme tekniği kullanılarak alınır, vücut kontürleri düzeltilir.

Neden Yapılır?

Liposuction ameliyatı kilo verme yöntemi veya ameliyatı olarak görülmemelidir. Diyet ve diğer yönlemlere rağmen bölgesel yağlarından kurtulamayan ve belirgin-güzel vücut kontürlerine sahip olmak isteyen hastaların tercihi olmalıdır.

 • Karına
 • Uyluk bölgesine
 • Kalçalara
 • Baldırlara
 • Ayak bileklerine
 • Diz çevresine
 • Göğüse ve sırta
 • Kollara
 • Çene ve boyun bölgesine uygulanabilir.

Bunlara ek olarak Liposuction prosedürü jinekomasti tedavisi için de tercih edilebilen bir yöntemdir.
Kilo almayla beraber yağ hücrelerinin boyutu-hacminde artış görülür. Liposuction ameliyatı ile bu bölgelerdeki yağ hücrelerinin sayısı ve miktarı azaltılır. Sağlanan bu etki ve vücut kontür değişiklikleri kilonuz sabit kaldığı sürece genellikle kalıcıdır. Ameliyat ile alınan yağ miktarı ise işlem yapılan bölgedeki yağ hacmine bağlı olarak değişiklik gösterir.
Liposuction ameliyatından sonra işlem yapılan bölgedeki cildiniz, vücudunuzun yeni konturlarına göre zamanla kendini toparlar. İyi bir cilt yapınız ve elastikiyetiniz var ise cildiniz büyük olasılıkla pürüzsüz bir görünüme kavuşacaktır ancak zayıf ve elastikiyeti düşük bir cilde sahipseniz işlem bölgesindeki cildiniz gevşek bir görünüme sahip olabilir. Böyle durumlarda estetik cerrahınız size Liposuction ile beraber cilt germe ameliyatı da önerecektir.

Riskler

Her türlü ameliyatta olduğu gibi Liposuction ameliyatı sırasında da kanama ve anesteziye bağlı bazı riskler mevcuttur. Bu ameliyata özgü muhtemel riskler ise şunlardır;

 • Kontür düzensizlikleri. Ameliyat sırasında düzensiz yağ alımına, cilt elastikiyetinin zayıflığına ve anormal iyileşme sürecine bağlı olarak cildinizin üzerinde düzensizlik ve dalgalı bir görünüm ortaya çıkabilir.
 • Sıvı birikimi. Cilt altında geçici olarak sıvı toplanmaları (seromalar) oluşabilir. Bazen bu sıvı toplanmalarının bir iğne yardımı ile boşaltılması gerekebilir.
 • Hissizlik. İşlem yapılan bölgede geçici veya nadiren de olsa kalıcı uyuşma oluşabilir.
 • Enfeksiyon. Nadir olmakla beraber işlem yapılan bölgede enfeksiyon oluşabilir.
 • İç Organ Hasarı. Tecrübeli cerrahlar ile nadiren görülse de emme-vakum işlemi yapan kanülün çok derine nüfuz etmesiyle iç organlarda yaralanmalar meydana gelebilir. Böyle durumlarda acil cerrahi onarım ameliyatı gerekebilir.
 • Yağ embolisi. İşlem sırasında çok miktarda parçalanmış yağ taneciğinin bir toplar damara girerek akciğer veya beyin gibi organlarda damarları tıkaması sorunudur.
 • Sıvı yüklenmesi. Nadirende olsa ameliyat sırasında kullanılan sıvılar vücuda verildikten sonra bazı hastalarda sıvı yüklenmesine bağlı böbrek, akciğer ve kalp problemleri ortaya çıkarabilir.

Tecrübeli bir estetik cerrah ile çalışıyorsanız bu komplikasyonlar nadiren oluşacaktır ancak büyük bir bölgede işlem yapılıyorsa ve birden fazla işlem kombine yapılıyorsa ameliyat riskiniz de bunlara bağlı olarak göreceli artacaktır. Estetik cerrahınız ile ameliyattan önce bu riskler hakkında mutlaka konuşun.

Ameliyata Nasıl hazırlanılır?

Bu ameliyatı planlamadan önce, bu ameliyatın sizin için faydalarını ve risklerini belirleyen önemli faktörleri tartışmak için estetik cerrahınızla bir görüşme yapmalısınız. Bu değerlendirme genellikle şunları içerir;

 • Sağlık geçmişiniz: Doktorunuzun size soracağı en önemli soru, ameliyat için motivasyonunuz ve hedefleriniz hakkındadır. Doktorunuz ayrıca daha önce ameliyat olup olmadığınızı ve kullandığınız ilaçlar veya bitkisel ürünleri, tıbbi geçmişinizi size ayrıntılı olarak soracaktır. Ciddi bir kanama-pıhtılaşma rahatsızlığınız, enfeksiyonunuz, yara iyileşmesini etkileyebilecek kontrolsüz bir şeker hastalığınız varsa Liposuction ameliyatı için iyi bir aday
  olmayabilirsiniz.
 • Muayeneniz: Estetik cerrahınız, anestesi hazırlığı için gerekli laboratuvar testleri de dahil olmak üzere sizi tam bir muayeneden geçirecektir. Muayene sırasında ve sonrasında ameliyatınızın sonuçlarını etkileyebilecek faktörleri belirlemek için sizi ayrıntılı değerlendirecektir.
 • Fotoğraflama: Estetik cerrahınız muayeneden sonra sizin farklı açılardan fotoğraflarınızı çekecektir. Bu fotograflar cerrahınız tarafından bir planlama yapılabilmesini sağlayacaktır. Ayrıca cerrahınız bu fotoğrafları öncesi ve sonrası değerlendirmeler ve uzun vadeli incelemeler için kullanacaktır. En önemlisi de fotoğraflar ameliyatın hedefleri hakkında belirli noktaları hekiminiz ile değerlendirmenize olanak sağlayacaktır.
 • Beklentilerinizin tartışılması: Siz ve doktorunuz beklentileriniz hakkında konuşmalısınız. Bu ameliyatın sizin için neler yapıp yapamayacağını ve sonuçlarınızın neler olabileceğini tartışmalısınız. Ameliyat sonrası görünüşünüz, arzularınız ve hedefleriniz konusunda açık olmanız çok önemlidir.
  Ameliyattan sonra kişisel bakım işlerine yardımcı olmak için bir aile ferdinin veya arkadaşınızın bir kaç gün sizinle kalmasını sağlayabilirsiniz.

Dikkat Etmeniz Gereken Diğer Bir Konu: İlaçlar ve Alışkanlıklar

Ameliyatınızdan en az 1 hafta önce aspirin ve ağrı kesici ilaçlardan kaçınınız. Hastalıklarınız nedeni ile zorunlu olarak kullanmanız gereken aspirin ve kan sulandırıcı ilaçların veya diğer ilaçların kullanımı konusunda ilacınızı kesmeden önce mutlaka doktorunuza başvurunuz. Bu ilaçlar kanamanızı artırabilir, yara iyileşmesini bozabilir.
Bu ameliyatla ilgili sadece cerrahınız tarafından reçete edilen ilaçları alınız. Ek olarak bitkisel ilaçlardan ve reçetesiz satılan takviyelerden kaçınınız.
Sigara içiyorsanız ve/veya alkol alıyorsanız ameliyattan önce mümkün olan en kısa sürede sigarayı ve/veya alkol alımını bırakınız. Sigara içmek ve alkol tüketmek ameliyattan sonra iyileşme sürecinizi uzatabilir ve enfeksiyon kapma olasılığınızı artırabilir.

Ne ile Karşılaşırsınız?

Ameliyattan Önce

Liposuction ameliyatından önce estetik cerrahınız, işlem yapılacak bölgelerde dairesel çizimler ve işaretlemeler yapacaktır.
Estetik cerrahınız tedaviden beklentilerinize, işlem yapılacak bölgeye ve daha önce başka liposuction ameliyatı yapılıp yapılmamasına göre en uygun tekniği size sunacaktır.

 • Klasik Liposuction. Bu yöntem en çok kullanılan Liposuction türüdür. Liposuction yapılacak bölgeye steril bir serum karışımı enjekte edilir. Bu karışım içerisinde yağ dokusunun kolay alınmasına yardımcı olmak için bir tuzlu su, ağrıyı azaltmak için bir lokal anestezik ilaç (Lidokain) ve işlem yapılan bölgedeki kanamayı azaltmak için Epinefrin (Adrenalin) bulunur. Bu karışım işlemden önce işlem yapılacak bölgeye enjekte edilir, bu sayede işlem uygulanacak bölge şişirilmiş ve sertleştirilmiş olur. Estetik cerrahınız daha sonra cildinizde küçük bir kesik açar ve bu kesikten cildinizin altına
  ince bir tüp (kanül) yerleştirir. Bu kanüle bağlı bir vakum cihazı sayesinde vücudunuzdaki fazla yağlar ve sıvı çekilir.
 • Ultrasonik Liposuction. Ultrasonik Liposuction bazen klasik Liposuction ile beraber kullanılır. İşlem sırasında cerrah, cilt altına ultrasonik ses dalgaları yayan prob yerleştirir. Bu sayede, yağ hücresi parçalanması kolaylaştırılırak işlemin etkinliği arttırılır.
 • Lazer Yardımlı Liposuction. Bu teknikte ise yağı parçalamak için yüksek yoğunluklu lazer enerjisinden faydalanılır.
 • Güç yardımlı Liposuction. Bu Liposuction tekniğinde hızlıca ileri geri hareket eden bir kanül kullanılır. İşlem sırasında meydana gelen titreşim sayesinde yağların daha kolay ve daha hızlı bir şekilde vücuttan çekilmesi sağlanmış olur.

Ameliyat Sırasında

Liposuction ameliyatınız, estetik cerrahınızın tercihine göre lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Eğer vücudunuzun belirli ve kısıtlı bir bölgesine Liposuction işlemi yapılacaksa estetik doktorunuz lokal / bölgesel anesteziyi tercih edebilir, bu durumda uyutulmanıza gerek kalmadan işlem yapılır. Bunun dışındaki daha büyük Liposuction ameliyatları genel anestezi almanızı ve uyutularak ameliyatın yapılmasını gerektirir.
Liposuction ameliyatı süresi, işlemin türüne ve kapsamına göre birkaç saat kadar sürebilmektedir.
Genel anestezi altında Liposuction ameliyatı yapılan hastalar anestezi uyanma odasında bir süre takip edildikten sonra geceyi geçirmek üzere normal servise alınırlar. Ameliyattan sonraki duruma bağlı olarak hastalar genellikle ertesi gün taburcu edilirler.

Ameliyattan Sonra

Ameliyattan sonra bir miktar ağrınız, şişliğiniz ve morarmanız olabilir. Estetik cerrahınız, ağrılarınızı azaltmak ve enfeksiyondan korunmak için size taburcu olurken ağrı kesici ve antibiyotik içeren reçete verecektir.
İşlemden sonra estetik cerrahınız, kesi yerlerini açık bırakabilir ve sıvı boşalmasını kolaylaştırmak için geçici drenler yerleştirebilir. Şişlikleri azaltmak için sıkı kompresyon giysileri, korseler veya çoraplar giymenizi isteyebilir.
Liposuction ameliyatınızın kapsamına bağlı olarak işe dönmeniz ve egzersiz dahil normal aktivitelerinize devam etmeniz birkaç haftayı bulabilir.

Sonuçlar

Liposuction ameliyatından bir kaç hafta sonra şişlikleriniz azalacaktır. Birkaç ay içerisinde ise Liposuction yapılan bölge daha zayıf ve pürüzsüz bir görünüme kavuşacaktır.
Yaşlanma süreci ile beraber cildinizin sıkılığı azalacaktır, bununla beraber Liposuction ameliyatının etkileri kilonuzu koruduğunuz sürece büyük oranda devam edecektir.

Sık Sorulan Sorular

Liposuction ameliyatının maliyeti nedir?

Liposuction ameliyatının maliyeti, Liposuction uygulanacak bölgenin sayısına, büyüklüğüne ve beraberinde yapılacak diğer estetik ameliyatlara bağlı olarak değişecektir. Estetik cerrahınız sizi muayene ettikten ve ameliyat planlaması yaptıktan sonra ücret bilgisi verecektir.

Liposuction en sık hangi bölgelere uygulanmaktadır?

Kadınlarda en sık tercih edilen bölgeler karın, kalçalar, uylukların iç ve dış kısımları, diz çevresi, kollardır. Erkeklerde ise en sık tercih edilen bölgeler çene ve boyun bölgesi, göğüs, karın ve yanlardır.

Liposuction derinin görünümünü etkiler mi? Liposuction gözle görülür izler bırakır mı?

Liposuction ameliyatı sonrası cildinizin görünümü cildinizin yapısına, esnekliğine ve iyileşme sürecine bağlıdır. İyi bir esnekliğe sahip sağlıklı bir cilt yapınız var ise büyük olasılıkla cildiniz pürüzsüz ve doğal bir görünüme kavuşacaktır. Modern Liposuction yöntemleri ve kullanılan daha küçük kanüller nedeni ile kesi izleri neredeyse farkedilmeyecek düzeyde kalacaktır.

Karın germe (abdominoplasti) ameliyatının liposuction ameliyatından farkı nedir?

Karın germe (abdominoplasti) ameliyatı, Liposuction işlemine ek olarak fazla cilt ve/veya yağ dokusunun kesi yapılarak çıkarılmasını da içeren daha büyük bir ameliyattır. Liposuction ameliyatı, daha güvenli olduğu ve karın germe ameliyatına kıyasla daha az yara izine sebep olduğu için karın germe operasyonundan (abdominoplasti) çok daha fazla yapılmaktadır. Ancak karın germe ameliyatı, Liposuction işlemi sonrası geride ciddi oranda deri fazlalığı kalacak hastalar için ideal yöntemdir.