Tedavilerimize Göz Atın!

Tedavilerimize Göz Atın!

Çene burun gibi yüzün orta hattında bulunan, simetriyi ve yüzün harmonisini (uyumu) oluşturan önemli yapılardan biridir. Orta hatta olduğu için yüz yapılarının birbirleri ile uyumlu görünmesinde önemli bir yeri vardır. Küçük bir çene, yüzünüzü olduğundan küçük ya da kısa gösterebileceği gibi tam tersi de mümkündür.

Eğri duran bir çene tüm yüzün eğri gibi durmasına neden olabilir. Erkeklerde ve kadınlarda çene için ideal bir büyüklük-oran tarif edilmiştir. Erkeklerde biraz daha belirgin bir çenenin olması erkeksi görünüme katkıda bulunmakta bu nedenle de talep edilmektedir.

Kimlere Çene Ameliyatı Yapılır?

Günümüzde yüz harmonisinin (yüzün parçalarının birbirleri ile uyumunun yüz güzelliğindeki öneminin) ve çenenin burada aldığı görevin daha iyi anlaşılması nedeniyle ısırma ve çiğneme sorunu olmayan hastalarda da estetik çene ameliyatları yapılabilmektedir.

Orantısız Çene Boyutunun Etkileri Nelerdir?

Yüzüyle kıyaslandığında daha küçük çenesi olan hastaların burunları olduğundan daha da büyük olarak algılanmaktadır. Bu hastaların burunları ameliyatla ne kadar küçültülürse küçültülsün hala büyük gibi algılanabilmektedir.

Bazı durumlarda ise kişinin çenesi olması gerekenden küçük olduğundan dolayı boyun bölgesindeki yaşlanma ve sarkma yaşıtlarına oranla daha hızlı gelişebilmektedir.

Estetik çene ameliyatı ister yanlış ısırma gibi fonksiyonel kaygılarla isterse sadece estetik nedenlerle yapılmış olsun, yukarıda özetlenen sorunların tamamını ortadan kaldırmayı amaçlar.